niedziela, 25 lutego 2018

Media to czwarta władza?

Komunikacja społeczna służy m.in. przekazywaniu i rozumieniu informacji, wymianie znaczeń. Jest też ważnym składnikiem procesu społecznego, dzięki któremu można sprawować kontrolę społeczną, a nawet władzę. Pomocne w tym względzie mogą być media, o których mówi się, że są "czwartą władzą". Skąd w Polsce wzięło się takie stwierdzenie? Czy można znaleźć jakieś przykłady takiej "władzy"?
Zapraszam do komentowania, szczególnie studentów PED mgr PSiS II rok.

11 komentarzy:

  1. Sebastian Wójcik25 lutego 2018 20:23

    W dzisiejszym świecie postęp cyfrowy i rozwój mediów jest tak ogromny, że często bez wychodzenia z domu można załatwić ,,wszystko" mając komputer lub dobry telefon.
    Media pozwalają na bardzo szybki przekaz i przepływ informacji. Niestety są to zazwyczaj informacje nieprzefiltrowane mające zainteresować odbiorcę. Bardzo często zdarza się, że ta sama informacja jest przekazana w bardzo różnych interpretacjach i wersjach przez poszczególne stacje telewizyjne.
    Najbardziej narażone na tzw. ,, czwartą władzę" są nastolatkowie, którzy wierzą we wszystko co zobaczą i chcą wcielać w życie wszystkie zobaczone informacje. Przykładem takiej ,, władzy" może być następująca sytuacja: Nastolatka po obejrzeniu reklamy tabletek na odchudzanie ( które w ciągu kilku dni pozwoliły zrzucić zbędne kilogramy) kupują i zażywają je w nadmiernych ilościach. Zachowania takie mają bardzo negatywne konsekwencje zdrowotne.
    Podsumowując w dzisiejszych czasach należy skoncentrować się na doskonaleniu umiejętności filtrowania usłyszanych czy zobaczonych w telewizji lub internecie informacji, co pozwoli na prawidłowe korzystanie z rozwoju dzisiejszej cywilizacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W dużej mierze zgadzam się z Pana spostrzeżeniami. Ale dlaczego media są "czwartą" a nie drugą, trzecią władzą? Warto też nad tym się zastanowić. ;)

      Usuń
  2. W życiu publicznym media pełnią ważną rolę oraz spełniają istotne funkcje. Ich zadaniem jest głównie informowanie o wydarzeniach, które dzieją się zarówno w kraju, jak i na świecie. Istotnym zadaniem środków masowego przekazu może być także analizowanie wydarzeń, wyjaśnianie ich przyczyn oraz przewidywanie skutków.
    Funkcja kontrolna mediów wiąże się ze śledzeniem przez dziennikarzy wydarzeń z życia polityków oraz ujawnianiem nadużywania przez nich władzy. Dzięki mediom ujawniono wiele nieprawidłowości, afer, czy nawet przestępstw. Rolą mediów nie jest już tylko przekazywanie faktów, ale też ich interpretacja oraz dodawanie własnych, często stronniczych w moim odczuciu, komentarzy. Przekaz medialny może więc mieć ogromny wpływ na kształtowanie się opinii publicznej. Działalność mediów może także wywierać poważny wpływ na podejmowane przez polityków decyzje.
    Krytyka mediów może doprowadzić nawet do zmiany polityki rządu, do wycofania się z jakiegoś pomysłu, albo do zajęcia się ignorowanym problemem.
    Dzięki przytoczonym powyżej informacjom można stwierdzić, iż media mają znaczący wpływ na kształtowanie opinii publicznej, ale także na obecny kształt polityki państwa. Można więc odnieść wrażenie, że są one często uznawane za czwartą władzę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Media w dzisiejszych czasach zdecydowanie są tzw. "czwartą władzą", ponieważ w dużej mierze wpływają na człowieka, na jego sądy, opinie i spostrzeżenie dotyczące różnych zjawisk społecznych. Obecnie zdecydowana większość osób ma dostęp do takich mediów jak telewizja, radio, Internet itd., w których przewija się ogrom informacji. Należy jednak zadać sobie pytanie - Czy poddajemy refleksji te informacje, które są nam podawana na tzw. "tacy"?
    Ze względu na mój zawód - pracownika socjalnego - a niedługo także - pedagoga - sądzę, że wpływ mediów jest zbyt duży.
    Media w dużej mierze kreują dzisiejszą rzeczywistość, gdyż bardzo często słyszę, że pracownicy np. OPS-ów nie wywiązują się należycie ze swych obowiązków, że odbierają dzieci "porządnym" rodzicom (oczywiście nie chce tu nikogo oceniać), ale czy kiedykolwiek osoby oceniające w ten sposób pracowników zastanawiają się jaki ten zawód jest wymagający, stresujący i wyczerpujący psychicznie, kiedy pracownicy Ci spotykają się na co dzień z różnymi trudnymi sytuacjami i specyficznymi klientami?
    Łatwo jest wydawać sądy i opinie, gdy zna się tylko fragment rzeczywistości, którą kreują media.
    Ponadto wpływ mediów widoczny jest nie tylko w opiniach publicznych, ale także w naszym życiu codziennym kreując nasze działania - ubieraj się modnie, bądź fit, rób karierę, dobrze się baw i korzystaj z życia całymi garściami, a przy tym znajdź czas dla rodziny, znajomych, realizuj się na polu osobistym i zawodowym, dawaj z siebie 100% - bo to jest cool.
    Przykłady można by mnożyć, warto jednak zastanowić się nad tym czy posiadamy zdolność do refleksji i czy tak naprawdę chcemy żyć pod wzór, który kreuje nam "czwarta władza"?

    OdpowiedzUsuń
  4. Zgadzam się z tym stwierdzeniem. W dzisiejszych czasach media mają ogromny wpływ na społeczeństwo, jego opinie, poglądy i sądy. Przykładem jest polityka. Dzięki mediom politycy mogą kontaktować się ze społeczeństwem, przekazywać informacje o podjętych przez siebie decyzjach, prezentować swoje programy wyborcze. Stacje telewizyjne tak wszystko montują, aby wywierać określony wpływ na odbiorcę.
    Media w dużej mierze kierują naszym postępowaniem. I tu można podać kolejny przykład: widząc ulubionego aktora reklamującego jakiś produkt, my też chcemy go mieć, często nie biorąc pod uwagę tego, że owy aktor wcale nawet z danego produktu nie korzysta, a dostał pokaźne wynagrodzenie za jego wypromowanie.
    Media narzucają sposób bycia. Jeśli znana blogerka powie w mediach społecznościowych, że jakiś konkretny model butów jest teraz modny, za chwilę większość nastolatek będzie je miała.

    OdpowiedzUsuń
  5. Moim zdaniem media mogą być IV władzą w państwie. Media dają narzędzie do kreowania rzeczywistości. Mogą łatwo odwrócić uwagę społeczeństwa od pewnych spraw, poprzez manipulowanie przekazywanymi informacjami. Istotne wydarzenia mogą być w cieniu tych mniej istotnych. Jest wiele afer medialnych, które do dziś pozostają tajemnicą dla przeciętnego odbiorcy. Co było zatem celem ich nagłaśniania? W co i o co grają ludzie wykorzystujący mas media? Każdy może sam sobie wyszukać przykład takich afer.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

  7. Uważam,że tak szybki rozwój mediów w świecie sprawia iż bardzo szybko mogą one i osiągają status IV władzy, dzieje się rak bowiem gdyż cały przekaz tego co dzieje sie w świecie ukazuja bam mas media. Wiekszosc ludzi w dzisiejszych czasach nie czyta gazet, bo wszystko jest dostępne w Internecie czy telewizji za darmo. Większość informacji zawiera również materiały video, których niestety gazeta nam nie dostarczy a Internet czy telewizja jak najbardziej. Warto też zauważyć że nauka też odbywa się w systemie elektronicznym, co jest bardzo wygodne w tych czasach. Moim zdaniem w niebawem czasie media osiągną tak duża władzę że staną się jedynym źródłem informacji jak i również niezwłocznie ważnym elementem pomocy naukowej w szkołach czy nawet w wychowaniu małych dzieci

    OdpowiedzUsuń
  8. Karolina Nitek

    Według mnie media są czwartą władzą w państwie, ponieważ to one kreują światopogląd i zachowania społeczeństwa poprzez bezposrednie przekazywanie nam informacje z kraju i świata.Niestety media, często przekazywanymi informacjami manipulują społeczeństwem.Informacje w różny sposób są interpretowane. Możemy te różnice dostrzec, oglądając wiadomości w kilku stacjach telewizyjnych. To czy media będą pozytywnie odbierane przez społeczeństwo w dużej mierze zależy od dziennikarzy jak i redakcji, stacji telewizyjnych oraz radiowych. Dlatego słuchając wiadomości w radio, telewizji, bądź czytając w prasie należy poddać je analizie, ponieważ w bardzo łatwy sposób możemy ulec tak zwanej papce medialnej

    OdpowiedzUsuń
  9. Anita Antoniewicz7 marca 2018 18:56

    Myślę, że poprzez ciągle rozwijające się media i bezproblemowy do nich dostęp media stają się "czwartą władzą". Media kreują pewne sytuacje zdarzenia pod różnym kątem często w zależności od tego co chcą przekazać lub uzyskać. Jednak media są też oczywiście źródłem informacji, które trzeba jednak potrafić zweryfikować, ważne aby mieć własne zdanie na dany temat. Często też manipulują informacjami wystarczy obejrzeć np. wiadomości gdzie w zależności od stacji telewizyjnej przekaz będzie inny chociaż dotyczący tych samych spraw. Ludzie szczególnie młodzi są najbardziej narażeni na "ataki" czwartej władzy.

    OdpowiedzUsuń
  10. myślę że media są czwartą władzą z tego względu że to właśnie one dykrują nam co mamy czytać, jakich informacji słuchać, w co wierzyć. my jako ludzie mamy tylko złudzenie panowania nad tym, bo tak na prawdę jesteśmy tylko elementem końcowym całej tej machiny i to wcale nie oznacza, że najważniejszym.media są czwartą władzą bo to one "dyktują warunki", narzucają tok myślenia, są workiem z dobrobytem który może być niebezpieczny.
    media wykorzystują to że my jako zwykli ludzie nie mamy na nie wpływu mimo że tak możemy myśleć. Najbardziej narażeni są młodzi ludzie którzy żyją na codzień z technologią a nie potrafią "przesiać" tych informacji które do nich docierają bo nie mają wiedzy, doświadczenia i przede wszystkim takich umiejętności.

    KAROLINA LATOCH

    OdpowiedzUsuń