wtorek, 14 marca 2017

Komunikacja w nowych mediach dla wszystkich?

Bez nowych mediów nie byłoby komunikacji. Zatem jaka ta komunikacja medialna jest i w jakim celu realizowana? Czy można zgodzić się z poniższym stwierdzeniem?
"Demokracja - obecnie - to system socjotechnicznej przemocy dysponentów środków masowej manipulacji", Waldemar Frąckiewicz.
Zapraszam do komentowania, szczególnie studentów PED mgr PSiS II rok.

11 komentarzy:

  1. Kiedyś nie było środków masowego przekazu, a jakoś ludzie komunikowali się ze sobą, spotykali się częściej na "pogaduchach" u koleżanek, sąsiadów, znajomych. Pisali do siebie listy, sama kiedyś w swoim domu znalazłam listy pisane przez mojego dziadka do mojej babci :) To było piękne. Dawniej ludzie spędzali ze sobą więcej czasu i do komunikacji nie potrzebne były im mass media. Obecnie coraz częściej spotyka się sytuacji, w których ludzie nie rozmawiają se sobą twarzą w twarz, piszą szybkie wiadomości SMS, wysyłają e-maile, dzwonią do siebie, ale czy to jest taka prawdziwa komunikacja? Będąc raz ze znajomymi na kawie w centrum handlowym, zauważyłam bardzo ciekawą sytuację - grupka młodych ludzi w wieku 16-18 lat siedzieli przed sobą przy jednym stoliku i zamiast rozmawiać, "gapili" się w ekrany swoich smartfonów.
    Sądzę, iż nowe media zdecydowanie ułatwiają przekazywanie informacji, ale czy to jest komunikacja?
    Przy dzisiejszym natłoku informacji, którymi jesteśmy bombardowani jesteśmy zmanilupowani. Media pokazują w większości to co chcą przekazać widzom, wystarczy przejrzeć kilka stacji telewizyjnych, a na każdej przekazywane jest coś innego. Dzisiejsze media służą niesieniu propagandy i w małym stopniu przekazują wartościowe treści. Zatem zgadzam się z opinią Pana Waldemara Frąckiewicza, że jesteśmy ofiarami manipulacji, która ma wpływać na zachowania poszczególnych jednostek a nawet całych grup społecznych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Paulina Jastrzębska21 marca 2017 22:45

    Paulina Jastrzębska
    Oczywiście, nowe media znacznie ułatwiają komunikację czy przekaz różnych ważnych informacji między ludźmi-wysłanie e-maila, SMS, nawiązanie połączenia telefonicznego czy nawet kontakt na portalach społecznościowych. Bardzo również przydatną funkcją jest łączenie się przez Skype z drugą osobą, lecz warto się też zastanowić nad tym, czy wszystkim wystarczy taki sposób komunikowania się. Nasi przodkowie żyli w czasach, w których nie było smartfonów. Uważam, że o wiele lepsze było spotykanie się ze znajomymi, pisanie listów, a niżeli kontakt przez urządzenia tj. telefon, komputer. Korzystanie z nowych mediów, wg mnie nie jest również bezpieczne. Zdecydowanie zgadzam się ze stwierdzeniem Pana Frąckiewicza.

    OdpowiedzUsuń
  3. Monika Woźniak21 marca 2017 22:50

    Uważam,że jest w tym sporo racji. Dzisiejsze media manipulują społeczeństwem. Oglądając wiadomości na różnych stacjach odbiorca nie jest w stanie dowiedzieć się co faktycznie jest prawdą, a co nie, gdyż każda stacja przedstawia swój własny subiektywny przekaz. Zadaniem mediów jest ukazywanie istotnych i przede wszystkim rzetelnych informacji dla ludzi, kraju i świata, a nie sianie zamętu i robienie społeczeństwu wody z mózgu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Uważam, że Pan Waldemar Frąckiewicz ma zupełną rację twierdząc, iż media manipulują ludźmi, wpływając na nasze zachowania, które w konsekwencji nie zawsze są pozytywne. Dostarczają również mało rzetelnych informacji, a te istotne dla społeczeństwa często są pomijane. Dlatego podczas odbioru wiadomości należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zaletą nowych mediów jest szybkość przekazu treści oraz umożliwienie kontaktu z ludźmi mieszkającymi daleko siebie. Jednak to prowadzi do ograniczenia umiejętności interpersonalnych, których ciężko się nauczyć pisząc SMS-a.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mass media stanowią we współczesnym świecie podstawowe źródło przekazu informacji. Umożliwiają one szybką wymianę komunikatów bez potrzeby bezpośredniego kontaktu "twarz w twarz" oraz większego wysiłku ze strony adresata i odbiorcy. Istnieje możliwość manipulacji środkami masowego przekazu przez użytkownika z nich korzystającego. Warto zwrócić uwagę tutaj na fakt, jakim jest możliwość anonimowego wypowiadania własnych opinii i poglądów na dany temat np. na portalach społecznościowych. Z drugiej strony to również mass media manipulują swoimi odbiorcami. Treści jakie przekazują docierają nie tylko do poszczególnych jednostek ale przede wszystkim do grup społecznych. Nierzadko zmieniają postrzeganie rzeczywistości i kreują zachowania. Należy pamiętać, ze mimo, iż każdy ma prawo do korzystania ze środków masowego przekazu, nie powinien robić tego naruszając godność drugiej osoby. Najważniejsza i najbardziej wartościowa forma komunikacji odbywa się w rzeczywistej obecności drugiego człowieka. Istnieje wiele przesłanek świadczących o przemocy spowodowanej oddziaływaniem mass mediów na jednostkę, czy cyberprzemocy za ich pośrednictwem. Dlatego tez w pełni zgadzam się ze stwierdzeniem Pana W. Frąckiewicza.

    OdpowiedzUsuń
  6. Współczesne mass media to potężne źródło informacji. Wiadomości docierają do nas z każdej strony i często są przez nas mimowolnie zatrzymywane. To jak z nich skorzystamy zależy od nas, jednak manipulację jakie się w nie wkradają często przeważają nad nasze rozumem.
    Kontakt z innymi ludźmi za pośrednictwem mass mediów wydaje się mniej zobowiązujący i wymagający mniejszego zaangażowania oraz starań niż bezpośrednia rozmowa.
    Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku w tym jak korzystamy z dostępnych dóbr technologii oraz zrozumienie że wszystko co robimy w mass mediach zostaje tam na zawsze i może prowadzić do niepożądanych konsekwencji. Dlatego też zgadzam się z tezą Pana Frąckiewicza.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń